10 prawdziwych SZPIEGÓW [TOPOWA DYCHA] MixFakt

 


W dzisiejszym odcinku przedstawię wam 10 szpiegów, którzy prowadzili życie ciekawsze od niejednego filmu sensacyjnego. Wystarczy wspomnieć, że niektórzy …
Like:4340
Wyświetlenia:111645
Czas: 4:33
Tagi:
*
 

MixFakthttps://mixfakt.pl/
MixFakt to pozytywny kanał z nowymi i świeżymi ciekawostkami. Staramy się tworzyć codziennie nowe materiały z nie tylko ciekawostkami ale także faktami i mrocznymi teoriami spiskowymi. Zasubskrybuj nasz kanał aby zostać na dłuzej oraz obserwuj na social mediach!

32 KOMENTARZE

  1. Ja znam jednego prawdziwego szpiega ktory pochodzi z mojej rodziny. Byl znany pod pseldonimem dr.Sorge. Byl znany pod dwoma imionami Richard Sorge lub Rudolf Sorge. Służył dla Hitlera a pod koniec swojego życia wyjechał do Japonii gdzie poznal swoja żonę. Tak ogółem pochodził z Niemiec. Jesli to czytasz i Cię to ciekawi to doczytaj się w necie i liczę ze powiesz o tym szpiegu w następnym odcinku ze znanych szpiegów. 😉

  2. Napiszę jeszcze trochę o Macie Hari. Holenderka pierwszy skandal wywołała w wieku 15 lat romansując z nauczycielem. Gdy ją wyrzucono ze szkoły oddała się lekturze anonsów matrymonialnych. Tak poznała swego przyszłego męża, oficera marynarki Rudolfa McLeoda. Zaręczyli się po kilku dniach znajomości i wzięli ślub. Po rozwodzie została bez środków do życia. Została tancerką i prostytutką. Stała się bogata. W chwili wybuchu 1 wojny światowej jej kochankiem był szef berlińskiej policji. Zaproponował by została niemieckim szpiegiem. Dla pieniędzy zgodziła się. Gdy skończyły jej wystarczać marki, zaproponowała swe usługi Francuzom. Kiedy Francuzi się o tym dowiedzieli oskarżono ją o szpiegostwo. Proces trwał 2 dni. Wyrok brzmiał kara śmierci. Nie zdołały jej uratować interwencje wysoko postawionych kochanków. W październiku 1917 stanęła przed 12 żołnierzami plutonu egzekucyjnego. Według sekcji zwłok jej serca dosięgnął jeden strzał. Sory jeśli napisałem coś co było na filmie.

  3. Ciekawą postacią jest też Jerzy Pawłowski. Urodził się w 1932 roku i miał talent do szermierki. W PRL-U sportowcy jako nie liczni wyjeżdżali z kraju. Przed tym musieli podpisywać "lojalki" zobowiązujące do donoszenia na siebie nawzajem. Dostał pseudonim Papuga. Działał leniwie, bo jak większość sportowców zajmował się handlem monetami, zegarkami, sprzętem sportowym. W 1958 roku trafił do kontrwywiadu (dostał pseudonim Szczery) gdzie miał prowokować do nawiązania kontaktu agentów CIA. 4 lata później uznano, że się nie nadaje. W 1964 na turnieju Martini Rossi spotkał się z agentem CIA Ryszardem Kowalskim, który mu powiedział,że wie o jego pracy dla polskich służb i zaproponował mu przejście na stronę Amerykanów.Pawłowski nie zameldował o tym w Polsce. Gdy się spotkał z Kowalskim na kolejnym turnieju zgodził się i przyjął pseudonim Paweł. Szkolenie wywiadowcze odbył we Francji. W PRL-U był już sportowcem numer 1. W 1968 zdobył złoto na igrzyskach w Meksyku. Dostał w sumie 1850 dolarów co przy jego zarobkach było śmieszną kwotą. Twierdził, że wyjawił 5 agentów KGB w strukturach USA. Wpadł przez funkcjonariusza CIA, który szpiegował dla PRL-U w 1975. W 1976 został skazany na 25 lat więzienia, 10 lat pozbawienia praw publicznych, konfiskatę mienia i 20 tys. grzywny. Z rodziną mógł się spotykać raz w miesiącu na 45 min. Trzymali go w celach dla niebezpiecznych przestępców czasem dla chorych psychicznie. Zaczął malować obrazy, tusz z długopisów rozprowadzał pastą do zębów, rzeźbił Jezuski w chlebie, zastawiał pułapki na gołębie na więziennym parapecie, a później je gotował na kuchence z puszki. Był głodny, bo gdy dostawał jedzenie było zbyt gorące by je zjeść na czas. Gdy wprowadzono stan wojenny bał się, że zginie. W 1984 został ułaskawiony ,a następnie stanął na Moście Szpiegów (o tej sytuacji napiszę później gdy mnie poprosicie (: ). Dostał niską rentę. Miał poczucie,że na niego polują (majstrowano przy samochodzie, otruto psa). W 1994 wydał książkę "Najdłuższy pojedynek". Zmarł w 2005.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź także