CZAR PRL–u ODBUDOWA WARSZAWY MixFakt

 


Mało brakowało a Warszawa wcale nie byłaby stolicą Polski. Jej odbudowa nie należała ani do zadań szybkich ani łatwych. Zobacz jak przedstawiała się jej …
Like:3730
Wyświetlenia:119258
Czas: 11:45
Tagi:
*
 

MixFakthttps://mixfakt.pl/
MixFakt to pozytywny kanał z nowymi i świeżymi ciekawostkami. Staramy się tworzyć codziennie nowe materiały z nie tylko ciekawostkami ale także faktami i mrocznymi teoriami spiskowymi. Zasubskrybuj nasz kanał aby zostać na dłuzej oraz obserwuj na social mediach!

44 KOMENTARZE

 1. Hmmm ciekawe dlaczego jewreje nie odebrali swoich kamienic w takiej postaci jak zostawili im ich "przyjaciele" niemcy czyli w postaci gruzu, teraz to inna bajka – jak już nasi dziadowie odbudowali/utrzymywali to trza się upomnieć… właściciele nie żyją, ale państwo israel żąda odszkodowań za swoich obywateli – najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to że "państwo" israel powstało w 1948 roku, więc jak może się domagać zadośćuczynienia za śmierć swoich obywateli zabitych w latach 39-45… paranoja

 2. A ile z tej całej masy materiałów budowlanych, gotowych konstrukcji, zasobów górniczych i lekkiego przemysłu trafiło do Warszawy z tak zwanych Ziem Odzyskanych? Macie może info czy jest na YT jakiś materiał oparty na źródłach o odbudowie stolicy np. kosztem Wrocławia na rzecz odbudowy Wa-wy? Pytam bo jest pełno sprzecznych opinii na ten temat.

 3. Czyli jednak ci "źli" komuniści robili też coś dobrego. Przy obecnym wyzysku kapitalistycznym wszystkie te działki baaaaardzo szybko zostałby podzielone pomiędzy bankierów, spekulantów i developerów a ludzie niech robią za michę ryżu/szczaw i mirabelki i mieszkają na ulicy.

 4. Tępe dzieciaczki ,może wam wyjaśnie coś.-po chuj uogólniacie że niemcy to naziści, adolf przed wybraniem go kanclerzem nic o wojnie nie mówił,omamił swój naród,oczywiscie wszędzie są dobrzy i źli ludzie ,my też spoko nie byliśmy dla m.in ukraińców za co sie Wołyniem odwdzięczyli.Każdy ma coś za uszami ale fakt ,Niemcy a raczej większość- z strachu lub wyboru popierała hitlera gdy doszło do wojny

 5. Wyobrażacie sobie by tak szybko dziś odbudowano stolicę? Za PRL tempo prac było nieprawdopodobne. Dziś ile w Warszawie rotundę rekonstruują? Oni chcą PKiN burzyć.. mielibyście dziurę na następne 50lat

 6. Słyszałem głosy że "Pałac kultury i nauki" ma być rozebrany. Jest to pomnik komuny ale ten okres też był częścią naszej historri. Bbyło by dziwne gdyby w miejsce tego molocha powstały inne współczesne przeszklone molochy. Czasem nie rozumiem czemu musimy nisczyć wszystko co powstało w epoce realnego socjalizmu to przeszlość naszych rodziców ich młodość i ich mażenia.

 7. Nie wspomniałeś o tym, że komuniści burzyli Poznań aby odbudowywać Warszawę. Najwięcej to zburzyli cytadelę i to z niej najwięcej cegieł poszło na Warszawę.

 8. Odbudowa Warszawy odbyła się kosztem innych miast, w których rozbierano budynki by pozyskać cegły. Dekret Bieruta, do dziś nie ma pieniędzy na rekompensaty.
  A obecna lewacka władza chce odebrać ostatecznie godność byłym właścicielom tnąc populistyczne wysokość odszkodowań.

 9. PALAC KULTURY , TO CHYBA JEDYNY BUDYNEK W DZISIEJSZEJ WARSZAWIE WARTY ZOBACZENIA ! Z PEWNOSCIA, NAJCHETNIEJ OGLADANY PRZEZ AMERYKANSKICH TURYSTOW ! WYBUDOWANE PO 1989-TYM PRZEBRZYDLE WIEZOWCE , PREDZEJ CZY POZNIEJ TRZEBA BEDZIE ROZEBRAC , NIE MOZNA POZWOLIC BY NADAL SZPECILY NASZA, STOLICE !

 10. Po pierwsze -Warszawa została zniszczona w ok. 60%/80% i oczywiście to jest ogrom, ale powszechne mówienie o 'doszczętnym zrównaniu jej z ziemią', nie jest właściwe, po co ta negatywna przesada?
  Po drugie -co złego jest by 'miasto było dla ludu'? Bo tak się na to pluje. Jest różnica między pięknymi pałacami a szarymi blokami, a czy to jednocześnie oznacza iż pałace muszą być przeciw ludowi, a bloki muszą być tak ohydne? Co za płytkie myślenie!
  Powstanie było wielkim błędem i wielce dało tylko cierpienie i zniszczenie -ci, co o owym zadecydowali, nie powinni być zwanymi bohaterami dzisiaj -a przeciwnie!
  Polska na swą słabość i porażkę II wojny pracowała od, hmm, 17 wieku…

 11. Podziekujcie kondony tym waszym bohaterom co z motyką fikał do uzbrojonego Niemca. Psie kurwy wpierdały trawe od ponad 100 lat ale bedzie kozaczył. Przyszedł Niemiec, wyjebał gonga na pizde i boladzka bieda do dzis sie nie moze pozbierac po tym wpierdolu.

 12. Cała Polska wtedy odbudowywała Warszawę. Ja też brałam w tym udział – finansowo – bo składalismy sie wszyscy, płacilismy chętnie skladki na odbudowę Warszawy.
  Popieralismy potem także budowę PKiN-u, przed którym w marcu 1956 (po ukonczeniu jego budowy) żegnalismy zmarłego Bolesława Bieruta.

 13. Wszystko fajnie ale… Czemu praktycznie nic nie zostało wspomniane o tym jak to wiele budynków w WWA zostało rozebranych mimo iż nadawały się do odbudowy ( często były to obiekty zabytkowe) . a to że 85 % WWA została zniszczona przez Niemców to nie prawda, Niemcy zniszczyli jakieś 60 % resztę rozebrał BOS

 14. Stalin nie pomógł w odbudowie Warszawy,to polscy ochotnicy z miast całej Polski odbudowywali Warszawe,a pieniądze napływały od polskich ochotników z całej Polski.Starzy ludzie pamietają dobrze jak było.Za sowieckie pieniądze zbudowno jedynie pałac kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź także