HUSARIA – FAKTY NIE MITY [CHORĄGWIE CHWAŁY] MixFakt

 


Zapraszam na ostatni odcinek dotyczący husarii. MUZYKA: Ansia Orchestra – Dreamer [Epic][No Copyright Musi_]
Like:1058
Wyświetlenia:28393
Czas: 7:
Tagi:
*
 

MixFakthttps://mixfakt.pl/
MixFakt to pozytywny kanał z nowymi i świeżymi ciekawostkami. Staramy się tworzyć codziennie nowe materiały z nie tylko ciekawostkami ale także faktami i mrocznymi teoriami spiskowymi. Zasubskrybuj nasz kanał aby zostać na dłuzej oraz obserwuj na social mediach!

42 KOMENTARZE

 1. Z Kulczyckim i pierwszą kawiarnią na Wiedniu jaką otworzył to było tak, że on po prostu przygarnął pozostawione zapasy kawy. W zasadzie wszyscy myśleli że to właśnie pasza dla wielbłądów a jako że bywał między Turkami to on jeden praktycznie wiedział co to tak na prawdę jest i nikt mu bardzo nawet nie chciał przeszkadzać w tym żeby sobie toto pozabierał jak i tak nikomu by się nie przydało.
  Pozostali mieli do "przygarniania" dużo innych fajniejszych rzeczy po Turkach i tutaj najfajniejsza legenda powstała jak jeden młody husarz tak się obłowił że postanowił do domu wrócić całkowicie ubrany w przepiękne (bo turecki sprzęt bywał wtedy urzekająco piękny) zdobyczne stroje i pancerze i broń i jak dotarł pod drzwi i jak go ojciec zobaczył to pierdzielnął stary na zawał bo myślał że Tyrcy właśnie robią najazd na jego dworek.

 2. To są mity a nie fakty.
  Katany były robione z niskiej jakości stali i właściwie każdy miecz zrobiony w Europie był wytrzymalszy od tych robionych w Japoni. Dzisiejsze repliki katan robi się techniką europejską bo jest lepsza. Prawdziwi eksperci o tym wiedzą a ci udawani są równie wiarygodni co Hollywood.
  Szabla husarska… dodaj przymiotnik "husarska" do wszystkiego…
  05 według legendy…
  04 kopia-> koncerz-> nadziak-> szabla.
  03 to rycerstwo francuskie rozpowszechniło tę fryzurę.
  02 szlachcic uczył syna walczyć według tradycji rycerskiej czyli od 7 roku życia

 3. NIE KABURY!!!! PISTOLETY TRZYMANO W OLSTRACH!!!!

  1. "drzewko" nie jest wynalazkiem Polskim. przyszło do nas wraz z serbami (po staropolsku racowie) a była uzywana przez wojska z regionu bałkanów a także tak samo skonstruowanej broni uzyawali deli-junacy- elita jazdy tureckiej, a także litewcy petyhorycy.
  jazdę walczącą po "usarsku" probowano także zorganizować w państwie moskiewskim, ale okazało się nie wyposażenie to nie wszystko (tutaj mała ciekawostka: pierwszy car rosji iwan groźny w Rzeczypospolitej miał caaaaałkiem innym przydomek- iwan tchórzliwy. otrzymał go od szlachty polskiej na skutek systemetycznego unikania potyczek z Polakami. związana jest z tym historia (wspomina o tym kilku polaków z tamtego okresu, ale brak potwierdzającym źródeł): podobno Stefan Batory(notabene chyba najznakomitszy władca Polski) widząc brak mozliwości rozstrzygnięcia kwestii rosyjskiej w polu , wyzwał cara na pojedynek, ktory miał rozstrzygnąć losy wojny z moskwą- ten miał odmówić.
  2. mowimy o husarii, ale cała Polska jazda tego okresu pokazywała że ofensywna staropolska sztuka wojenna była nie do pokonania. mówi się o jezdzie partów, mongołach, tatarach, ale przeciez Polacy byli narodem kawaleryjskiem, Polska jazda stała i przez 200 lat udowadniała że co jak co, ale bic to my, a nie nas. potem niestety wyszła z nas cebula i mordujemy sie z tym do dzisiaj. czeso chorągwie pancernych od ręki przezbrajano na husarskie i odwrotnie, co swiadczy o wyszkoleniu i elastyczności Polskiej jazdy (to w jakiej formacji walczono zależało w sumie od głębokości sakiewki)
  3. Husaria to wbrew pozorom nie jest jazda ciężka. kopia ważyła do 2,5-3 kg. husarz w walce dźwigał mniej więcej tyle co Polski ułan z początków XX wieku
  4. wyposażenie husarza nie było niczym szczególnym- wszytko było znane od dawien dawna- ale to u nas zmieszano to w kociołku i wyszło to co wyszło- prawdopodonie najskuteczniejsza formacja w historii ( nie wiem czy jakakolwiek formacja wojskowa nie przegrała bitwy przez ponad 100 lat). przypomina to wojskowość rzymską gdzie adoptowano co się dało i stworzono wojska, ktore podbiły cały basen morza śródziemnego.
  5. za sprzedaż polskich koni za granicę groziła nawet kara smierci

  na koniec mój ulubiony cytat na temat husarii, tym bardziej cieszy że z ust naszych wrogów: „Wydaje mi się, że nie wiesz, władco, jak trudno jest wydrzeć zwycięstwo polskiemu żołnierzowi. Nie liczba tam walczy, lecz mężowie. Mają zaś taki rodzaj wojska, zwany jazdą husarską, których komendanci, wiedz, że cieszą się takim poważaniem, że gdyby stanęli przed tym murem i polecili wojsku uderzyć w niego kopiami, sam nie wiem czy nie przesunęliby go”.
  (Abazy pasza, wódz turecki, do sułtana Murada IV)

  cały wywód na podstawie prac pana Radosława Sikory

 4. Katana to przereklamowany badziew. Już podczas pierwszych spotkań z Portugalczykami wyszło na jaw że znacznie ustępuje rapierowi, wykonana ze słabej jakości kruchego metalu, ciężka i powolna.

 5. o co chodzi z tą husarią? Bo od paru lat napotykam "fanbojstwo" u niektórych co 10 minut pierdolą o husari i nią się jarają co chwile przez cały dzień, sprejują husarie na murach i noszą z nią bluzy.

 6. Polska powinna zrezygnować z samolotów i czołgów (wszystkie wozy pancerne amfibie itp) na rzecz Husarii taki Husarz bez problemu może pełnić rolę sił pancernych i powietrznych nawet morskich ! Z taką armią moglibyśmy podbić całą Europę

 7. A tak ogólnie to husaria robiła zamęt u wroga i mordowała połowe wojska a potem wpadali pancerni i kończyła zabawy mordując reszte tylko wiele chorągwi pancernych zamieniono na chorągwie husarskie i dlatego nikt o pancernych nie słyszał 🙁

 8. Warto wspomniec że tylko imperium osmańskie nie uznało rozbiorów Polski.. A na dodatek na mapach tureckich z 17 wieku Polska istnieje, pomimo tego że została rozebrana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź także