MIASTA POLSKI 52 FAKTY (część II) MixFakt

 


Interesują Cię ciekawostki o polskich miejscowościach? To dobrze trafiłeś. Myślisz, że wszystko wiesz o Warszawie czy Poznaniu? Czy wiesz z czego słyną …
Like:2035
Wyświetlenia:112141
Czas: 12:12
Tagi:
*
 

MixFakthttps://mixfakt.pl/
MixFakt to pozytywny kanał z nowymi i świeżymi ciekawostkami. Staramy się tworzyć codziennie nowe materiały z nie tylko ciekawostkami ale także faktami i mrocznymi teoriami spiskowymi. Zasubskrybuj nasz kanał aby zostać na dłuzej oraz obserwuj na social mediach!

29 KOMENTARZE

  1. A na przykład taki Sosnowiec uzyskał prawa miejskie 10 czerwca 1902 roku i był to pierwszy przypadek nadania praw miejskich polskiej miejscowości przez rosyjskie władze zaborcze po upadku Powstania Styczniowego. W chwili nadania praw miejskich był znacznie większy od leżących nieopodal Katowic, choć te prawa miejskie posiadały od 1865. Przed nadaniem praw miejskich Sosnowiec był największą wsią w Europie licząc ponad 60 tysięcy mieszkańców. W pierwszych latach XXw. był trzeci co do wielkości w Królestwie Polskim – większe były tylko Warszawa i Łódź. Żadne inne miasto w Polsce nie urosło tak gwałtownie w tak krótkim czasie; w 1910 Sosnowiec miał 1700% ludności z roku 1870. I najważniejsza informacja: Sosnowiec nie jest na Śląsku! No poza małym fragmentem który w latach 50-tych oderwano od Szopienic jeszcze zanim te stały się częścią Katowic. Zatem obecny obszar Sosnowca leży na terenie wszystkich trzech mocarstw zaborczych(nie mylić z zaborami) – większość na terenie zaboru rosyjskiego, południowy fragment (Jęzor) austriackiego i Enklawa Szabelska, czy jak się teraz mówi Zarzecze to Prusy(nie zabór pruski bo Śląsk pod zaborami nie był!) Na tym skrawku Śląska należącym do Sosnowca stoi Stadion Ludowy czyli stadion Zagłębia Sosnowiec! Teren Sosnowca najdłużej znajdował się pod władzą Rządu Narodowego podczas Powstania Styczniowego a polscy urzędnicy działali tam bez konspiracji, np. polscy celnicy na granicy ze Śląskiem pobierali cła. PS pozdrowienia dla zakompleksionych hejterów!

  2. Cmentarz Żydowski w Łodzi zajmuje powierzchnię 42 ha i jest największym żydowskim cmentarzem w Europie. Pochowano na nim ok. 220 tys. zmarłych. Na cmentarzu znajduje się również największa na świecie żydowska budowla cmentarna, którą jest grób Izraela Poznańskiego, oraz największy na świecie żydowski dom pogrzebowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź także