POLSKA – CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE (CZĘŚĆ PIERWSZA) MixFakt

 


Co każdy z nas powinien wiedzieć o naszym kraju. Część pierwsza. ŻRÓDŁA …
Like:3888
Wyświetlenia:267938
Czas: 17:25
Tagi:
*
 

MixFakthttps://mixfakt.pl/
MixFakt to pozytywny kanał z nowymi i świeżymi ciekawostkami. Staramy się tworzyć codziennie nowe materiały z nie tylko ciekawostkami ale także faktami i mrocznymi teoriami spiskowymi. Zasubskrybuj nasz kanał aby zostać na dłuzej oraz obserwuj na social mediach!

22 KOMENTARZE

  1. Antoni Cierplikowski ps. Antoine (ur. 24 grudnia 1884 w Sieradzu, zm. 5 lipca 1976 tamże) – fryzjer o międzynarodowej sławie, twórca nowych trendów w dziedzinie fryzjerstwa, a właściwie całej stylistyki kobiecej. Artysta i przyjaciel artystów, polityków i głów koronowanych, mecenas sztuki. Zwany „królem fryzjerów – fryzjerem królów”.

  2. Najstarsze zdanie zapisane po polsku jest inne.
    Wincenty z Kielczy, autor hymnu o św. Stanisławie "Gaude Mater Polonia", zapisał w kronice pierwsze polskie zdanie – "Gorze szą nam stało". Było to zdanie wypowiedziane przez księcia Henryka Pobożnego, podczas bitwy pod Legnicą w 1241 roku i oznaczało, że spadło na nas wielkie nieszczęście.

    Kronika, w której zapisano to zdanie powstała w klasztorze Dominikanów w Raciborzu w XIII w., a korzystał niej sam Jan Długosz pisząc Roczniki Królestwa Polskiego. Sam Wincenty z Kielczy był przeorem klasztoru Dominikanów w Raciborzu, a także poetą, muzykiem i pierwszym polskim kompozytorem, którego wymienia się z imienia, bo to on skomponował słynny hymn Gaude Mater Polonia, który rozpoczyna rok akademicki na każdej szanującej się uczelni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź także