WĘGRY – FAKTY NIE MITY (część druga) MixFakt

 


Druga część na temat niesamowicie ciekawych Węgier. Wszystko co chcesz wiedzieć na temat tego kraju.
Like:1538
Wyświetlenia:65585
Czas: 14:20
Tagi:
*
 

MixFakthttps://mixfakt.pl/
MixFakt to pozytywny kanał z nowymi i świeżymi ciekawostkami. Staramy się tworzyć codziennie nowe materiały z nie tylko ciekawostkami ale także faktami i mrocznymi teoriami spiskowymi. Zasubskrybuj nasz kanał aby zostać na dłuzej oraz obserwuj na social mediach!

31 KOMENTARZE

  1. 1. W tej węgierskiej wymowie to więcej dobrych chęci niż poprawności. Ale cóż tu by się i tak ucieszyli acz skorygowali. 2. Kertész Imre. Sz to węgierskie s. S to sz. Powszechny błąd ale ważny. Bo jak zamówisz Szegedi gulyás jako "Szegedi gulasz" to wyjdzie Ci dosłownie "gulasz z dupy twojej" . 3. Nie dwóch a trzech i nie miasteczek a miast całkiem poważnych jak na owe czasy. Budy. Historycznej stolicy Węgier. Pesztu czyli części po drugiej stronie Dunaju I będącej w chwili połączenia dużo większym od Budy miastem i stolicą w tym czasie I Óbudy, czyli starej Budy (Ó to po węgiersku stary). Części która zachowała niezależność i była zamieszkała od czasów rzymskich (Aquincum). A i nazwa Pestbuda byla tylko propozycją która odpadła z wspomnianych przyczyn. Nigdy nie była oficjalną nazwą miasta. 4. Co do meczetów jeden się ostał. Robi za dom dla słoni w miejskim zoo. Zabytki to główne wiek XIX i to druga połowa. Zwłaszcza na Peszcie. Starsze to na Starej Budzie (Óbuda). 5. Sziged wym. Siged…analogicznie Andrásy út = Andraszy út. Itd itp. "dohany utkai" to już majstersztyk spierdolenia. C to po węgiersku… uwaga.. C. I tak sie je wymawia. Ny to ń. Więc "dohań utca" ulica Tytoniowe. Nawet zbitek ck to ck. Nie k. To nie angielski.6. Pomnik twierdzy Przemyśl upamiętnia węgierskie oddziały. Które tam masowo ginęły w 1915. 7. Batthyány akurat osobno został stracony w Peszcie. Resztę powieszono w Aradzie. Dziś Rumunia. Co do stukania się piwem… Raczej tylko u starszych. Nawet skinheadzi mają to gdzieś. Zresztą wg legendy zakaz ten obowiązywał 150 lat. Minęło. A w faktach to przesąd ma inny podtekst. Rozpowszechniać to raczyli handlarze… Winem. 8. Nie dostawy papryki a pieprzu. Stąd ostra papryka zaczęła robić też na bogatszych stołach za zamiennik.

  2. WitamCiekawy film, ale: 1) w języku węgierskim "gy" wymawia się jak polskie "dź" – w przysłowiu poprawnie wyszło "modzior" ale z "lendźel" to już niezbyt; 2) pierwszy premier Węgier faktycznie został powieszony przez Austriaków ale nie z 13 generałami tylko z 12 (łącznie było ich 13) w Arad; 3) z tym piwem na toast to ta zasada obowiązywała przez 150 lat chociaż faktycznie nawet teraz mogłoby to urazić kogoś na Węgrzech więc lepiej się wstrzymać. To chyba tyle co rzuciło mi się w oczy. Poza tym filmik bardzo fajny i żywo zaprezentowany:-) – pozdrawiam.

  3. niestety dużo polaków nie lubi węgrów, pracowałem to wiem jak jest z polakami tych których spotkałem, brak tolerancji mieszkałem pod warszawą prawdopodobnie byli pochodzenia rosyjskiego bardzo dużo i może dlatego, ale jak wyjechałem poza mazowsze to wszystko ok, dziwne no nie ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź także